Çelik Konstrüksiyon

Çelik Konstrüksiyon ?

Çelik konstrüksiyon nedir sorusuna verilebilecek en basit cevap aslında çelik konstrüksiyonun bir yapı tekniği olduğunu belirtmek olacaktır. Bu yapı, galvaniz paslanmaz saclar kullanılarak yapılır. Özellikle endüstri sektöründe sıklıkla tercih edilen çelik yapılar, uzun süreli kullanım için uygundur. Çelik konstrüksiyon tıpkı prefabrik evler gibi bir çeşit prefabrikasyon yöntemi olarak karşımıza çıkar. İnşa edilecek binanın iskeleti var olan ihtiyaçlara göre önceden hazırlanır. Ardından binayı oluşturacak şekilde dikilir. Böylece inşaat süreci de hızlanmış olur. Taşıyıcı sistemin metal kolon ve taşıyıcılar ile birleştirilmesi ile gerçekleştiren bir yapı sistemi olan çelik konstrüksiyon, sert ve ağır yükleri destekleyebilmektedir. Bu nedenle havacılık, sağlık hizmetleri ve daha birçok alanda bulunan bir yapı sistemidir. Çelik konstrüksiyon yapı, çeliğin yüksek seviyede bir dayanıklılığa sahip olması nedeniyle oldukça güvenilirdir. Diğer yapı türlerine göre çok daha az hammadde gerektiren bu yapı türü birçok avantaja da sahiptir.

Çelik Yapılar Ne Kadar Dayanıklı?

Son teknolojik gelişmeler sayesinde inşaat sektöründe inşa edilen farklı yapı ve tiplerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Çelik konstrüksiyon günümüzde en popüler yapı malzemelerinden biridir ve dayanıklılığı ile bilinir. Çelik, eski çağlardan beri kullanılan bir malzemedir ve inşaatta kullanılan en dayanıklı malzemelerden biridir. Ancak 18. yüzyılda daha çok silah yapımında kullanılan çelik, inşaat sektöründe az da olsa daha fazla kullanılmaya başlandı. Aslında, çelik yapılar köprülerde ilk ortaya çıkanlardı. 20. yüzyılda çelik yapılar popüler hale geldi ve betonarme yapıların yerini hızla aldı. Çelik yapıların kullanımı, etkinlikleri nedeniyle yıllar içinde artmaya devam etmiştir.
Çeliğin esnek, hafif ve sağlam bir malzeme olması çelik konstrüksiyonu güçlü kılmaktadır. Çelik yapılar, betonarme yapılara göre yaklaşık onda bir oranında daha hafiftir. Bu, depremler sırasında çelik yapı üzerindeki stresi azaltır ve betonarme yapılara kıyasla deprem direncini artırır. Çelik yapıların dayanıklılığının bir diğer nedeni de imalatlarında galvanizli çelik kullanılmasıdır. Korozyona dayanıklı galvaniz, yapıları birçok olumsuz dış ortam koşullarından koruyabilecek özelliklere sahiptir. Ayrıca galvaniz kaplı çelik yapılar da yüksek korozyon dirençleri ile bilinmektedir. Çelik yapılar dayanıklıdır, ancak zayıf mühendislik ve kusurlu kontrol piyasada birçok soruna neden olabilir.

Çelik Konstrüksiyonun Avantajları Nelerdir?

1. Dayanıklı ve Sağlamdır

   • Çelik yapılar çok dayanıklı ve sağlamdır. Yapıyı özellikle depreme karşı korumalı hale getirebildikleri için sıklıkla tercih edilirler. Bu nedenle deprem bölgelerinde çelik veya prefabrik yapıların tercih edilmesi hayat kurtarıcı olabilir. Ayrıca bu yapılar saf metalden yapıldığı için dayanıklı görünmektedir. Çelik yapılarda aşınma ve çatlak gibi durumlarla karşılaşmak zordur. Beton yapılar ise zamanla çatlayabilir. Ayrıca çelik yapı kendinden yalıtımlıdır ve bakım gerektirmez.

2. Ekonomiktir

   • Çelik konstrüksiyon fiyatı istenilen projeye göre değişmektedir. Örneğin tek katlı veya iki katlı bir çelik yapı fiyatı etkileyebilir. Ancak betonarme yapılara göre çok daha ucuz ve dayanıklı bir malzeme olan çelik, uzun vadede birçok ekonomik fayda sağlıyor.

3. Hafiftir

   • Çelik konstrüksiyon çok hafiftir çünkü çelik, kiriş bölümlerini en aza indirmek için kullanılabilir. Bu yapılar hafif oldukları için sadece depreme dayanıklı değil aynı zamanda imalat ve montajı da uygundur.

4. Mimari Özgürlük Sunar

   • Lüks Çelik Yapılı Evin Görünümü Çelik, çalışması kolay bir malzemedir ve herhangi bir tasarımın gerçekleştirilmesidir. Aynı zamanda mimari özgürlük sunarak istenen estetik tasarımın elde edilmesini kolaylaştırır.

5. Çeliklerin yüksek mukavemeti ve esnekliği

   • Çelik konstrüksiyonları betonarme yapılara göre çok daha güvenli kılmaktadır ve bu özelliği ile çekici bir konumdadır. Depreme dayanıklı bir yapı olmasının yanı sıra yıldırım çarpma riski minimumdur. Bunun temel nedeni bu yapıların topraklanmış olmasıdır.

6. Zamandan Tasarruf sağlar

   • Çelik konstrüksiyon yapılar, prefabrikasyon oldukları için önceden hazır hale getirilir. Böylece inşaat alanındaki zaman kaybının önüne geçilerek yapının kısa bir süre içerisinde hazır olması sağlanır. Önceden hazırlanan çelik konstrüksiyonlarda inşaat süreci kısaldığı için zamandan tasarruf edilir. Buna ek olarak paradan da tasarruf sağlanır. İnşaat süresinin kısalması ile inşaata özgü masraflar da azalacağı için bu durum inşaatı gerçekleştiren kişilere ve mal sahiplerine büyük avantajlar sağlar.

7. Geri Dönüştürülebilir

   • Çelik tekrar tekrar kullanılabildiği için çevreyi kirletmeyen bir malzemedir. Çelik çerçeveyi sökseniz bile israf olmaz. Ayrıca şantiyede zararlı atık olmaması ve inşaatın hızlı ve temiz olması nedeniyle çevre dostudur.

8. Taşınması Kolay Yapılardır

  • Çelik Yapı Çeliklerinde Çelik Kullanan Araçlar ve Çelik Yapılar Prefabrik yapılar, fabrika imalat ve yerinde montaj esasına dayanmaktadır. Aynı şekilde çelik yapılar da şantiyede önceden hazırlanır ve montajı yapılır. Aslında kullanılan yapılar kolayca sökülüp başka bir yere taşınabilir. Bu takım için olumlu bir durum yaratır.